Wybór formy działalności

Każda osoba, która znajduje się na początku swojej drogi biznesowej do wyboru ma wiele różnych form działalności. To, jaką zdecyduje się wybrać, zależy w głównej mierze od kwestii takich, jak kapitał i osobiste preferencje przyszłego przedsiębiorcy. Każda z form różni się od siebie i odpowiedni wybór jest niezwykle ważny! Wpływa to bowiem znacznie na przyszły rozwój firmy.

Jaką działalność można założyć?
– pozarolniczą działalność gospodarczą (wykonywaną samodzielnie),
– spółkę cywilną prowadzoną również ze współmałżonkiem,
– spółkę jawną,
– spółkę partnerską,
– spółkę komandytową,
– spółkę komandytowo – akcyjną,
– spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością,
– spółkę akcyjną,
– spółkę lub spółdzielnię europejską (SE),
– europejskie zgrupowanie interesów gospodarczych (EZIG),
– stowarzyszenie, fundację.

Dokonując wyboru, przyszły przedsiębiorca kieruje się w znacznej mierze rodzajem obowiązującej księgowości, odpowiedzialnością majątkową (czy odpowiada się majątkiem spółki, czy może jedynie majątkiem spółki), oraz kosztami związanymi z prowadzeniem takiej formy. Istotne jest również, czy firma będzie mieć osobowość prawną. Wszystkie te szczegóły przedsiębiorca koniecznie musi przeanalizować, by finalnie dokonać najwłaściwszej decyzji.

Przykładowo zanim wybierzesz spółkę akcyjną upewnić się musisz, że posiadasz kapitał zakładowy o wysokości 100 000 zł. Jeśli nie dysponujesz takimi dużymi kwotami, to z pewnością lepszym krokiem będzie założenie przykładowo spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Rodzaj prowadzonej księgowości jest również bardzo istotny. Należy bowiem liczyć się z tym, że pełna księgowość oznacza konieczność wynajęcia biura rachunkowego lub profesjonalnego księgowego, a za tym z kolei idą niemałe koszty!

Skontaktuj się z naszym biurem a chętnie Ci doradzimy. Pomocna ręka fachowcy z pewnością się przyda!